dsc03571„Barbórka” płockich wodniaków odbyła się po raz kolejny w płockiej katedrze 4 grudnia. Nabożeństwo barbórkowe celebrował J.E. ks. bp. płocki  Piotr Libera. Przed mszą świętą Prezes TPP Kpt. Paweł Śliwiński wprowadza komentarz o prastarej tradycji płockich wodniaków odnoszącej się do kanonicznie zatwierdzonego przez Abp. Juliana Nowowiejskiego – Wiślanego Bractwa p.w. Świętej Barbary w Płocku.  W dniu, któremu patronuje święta Barbara płoccy wodniacy zainaugurowali Rok Rzeki Wisły 2017.

dsc03552Ekscelencjo, księże Biskupie, Pasterzu mazowieckiej – nadwiślańskiej owczarni, czcigodny i drogi nam – płockim wodniakom Księże Infułacie, Księże kanoniku. proboszczu tej prastarej Płockiej Katedry, księża celebransi, prosimy o celebrację tej dla nas płockich wodniaków uroczystej eucharystii… na okoliczność Święta naszej patronki św. Barbary…

 

dsc03588Już od kilku dobrych lat gromadzimy się w tej czcigodnej nadwiślańskiej bazylice katedralnej, Matce kościołów Mazowsza, aby w dniu św. Barbary, Waszej Patronki – jak mówił nam przed chwilą św. Paweł, wytrwały żeglarz i misjonarz – przygarnąć się nawzajem, to znaczy wyrazić swoje życzliwe uczucia i „zgodnie jednymi ustami wielbić Boga”. Gromadzimy się tu, nad tak ukochaną przez Was Wisłą, aby pamiętać, czym ten polski Jordan był i jest dla Płocka i Ojczyzny; aby w rodzinie ludzi zainteresowanych dalszym trwaniem wodniackiej tradycji wyrazić naszą głęboką troskę o ratowanie zasobów królowej polskich rzek, jej ekosystemu, jej piękna. Kto ma to czynić, jak nie Wy?! I skąd ma się to czynić, jak nie stąd, z Płocka?!

Nabożeństwu towarzyszyła herma z relikwiami świętej Barbary która po zakończeniu mszy w orszaku procesyjnym odprowadzono do ołtarza św. Stanisława Kostki na którym znajduję się figura patronki górników. Oprawę muzyczną stanowił chór kameralny z POKiS pod kierunkiem Sławomira Gałczyńskiego.

 

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *