Królewska Mennica Brytyjska w 2009 roku wypuściła dla Republiki Malawi serię ośmiu srebrnych monet zatytułowaną „The Salt Routes”- Szlaki Solne. Jedna z monet przedstawia szlak biegnący przez Polskę z Bochni poprzez Uście Solne do Gdańska i drogą morską do Londynu. 25 sierpnia 2013 roku kostki soli z kopalni bocheńskiej i wielickiej zostaną załadowane na łódź i podczas kilkutygodniowego spływu Solną Drogą, trafią Wisłą do Gdańska, a następnie drogą morską do Londynu. 850 lat temu sól była środkiem płatniczym a do dziś jest skarbem tej ziemi. Wydobywana w kopalniach: bocheńskiej i wielickiej, transportowana drogą wodną w świat dała początek drodze solnej.
To wydarzenie dało impuls Jackowi Gądkowi aby odtworzyć funkcjonujący przed wiekami szlak, którym transportowano sól z żup położonych na południu Polski. Organizator tej niecodziennej wyprawy ma 42 lata, nie ma przy sobie ani złotówki. Zapewnia, że pieniądze nie są mu do niczego potrzebne. – Będę miał za to sól – która kiedyś była środkiem płatniczym. Będę nią obdarowywał napotkanych po drodze ludzi, dziękując im za dobre słowo, wsparcie, czy kubek gorącej kawy.
Trasa, którą płynie, to także szlak wierzby i wikliny – rośliny o wszechstronnym zastosowaniu w żywej architekturze organicznej. Z Targowiska, małej wioski pod Krakowem rozchodzi się po kraju Polska Wierzba. Inspiracja dla rozwoju rzemiosła z surowca dostępnego wszędzie.
Po godzinie 21,00 w dniu 08. września 2013 roku witaliśmy Jacka w Płocku. Na spotkaniu były cztery osoby z Towarzystwa Przyjaciół Płocka z prezesem Pawłem Śliwińskim na czele. TPP przekazało pamiątki z Płocka m.in. kilka zestawów pocztówek i informacyjną ulotkę o TPP. W zamian otrzymaliśmy kostkę soli. Jacek przekazał pozdrowienia od Artura Michalskiego, który poszukiwał mocy w Płocku kilka miesięcy temu dla członków Stowarzyszenia Tradytor Michała i Sławka.
Mamy nadzieję, że Jacka i Artura zobaczymy ponownie w Płocku, by opowiedzieli wszystkim po zakończonym rejsie co powiedziała Wisła.
Chce posłuchać rzeki – Jakie opowieści usłyszałeś od Wisły?. Późna pora nie pozwoliła nam dłużej rozmawiać.
Źródło: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska
fot. Beata Jóźwik – Sekcja Fotograficzna TPP