IMG_1131-001Królewska Mennica Brytyjska w 2009 roku wypuściła dla Republiki Malawi serię ośmiu srebrnych monet zatytułowaną „The Salt Routes”- Szlaki Solne. Jedna z monet przedstawia szlak biegnący przez Polskę z Bochni poprzez Uście Solne do Gdańska i drogą morską do Londynu. 25 sierpnia 2013 roku kostki soli z kopalni bocheńskiej i wielickiej zostaną załadowane na łódź i podczas kilkutygodniowego spływu Solną Drogą, trafią Wisłą do Gdańska, a następnie drogą morską do Londynu. 850 lat temu sól była środkiem płatniczym a do dziś jest skarbem tej ziemi. Wydobywana w kopalniach: bocheńskiej i wielickiej, transportowana drogą wodną w świat dała początek drodze solnej. 

To wydarzenie dało impuls Jackowi Gądkowi aby odtworzyć funkcjonujący przed wiekami szlak, którym transportowano sól z żup położonych na południu Polski. Organizator tej niecodziennej wyprawy ma 42 lata, nie ma przy sobie ani złotówki. Zapewnia, że pieniądze nie są mu do niczego potrzebne. Będę miał za to sól – która kiedyś była środkiem płatniczym. Będę nią obdarowywał napotkanych po drodze ludzi, dziękując im za dobre słowo, wsparcie, czy kubek gorącej kawy. 

Trasa, którą płynie, to także szlak wierzby i wikliny – rośliny o wszechstronnym zastosowaniu w żywej architekturze organicznej. Z Targowiska, małej wioski pod Krakowem rozchodzi się po kraju Polska Wierzba. Inspiracja dla rozwoju rzemiosła z surowca dostępnego wszędzie.

Po godzinie 21,00 w dniu 08. września 2013 roku witaliśmy Jacka w Płocku. Na spotkaniu były cztery osoby z Towarzystwa Przyjaciół Płocka z prezesem Pawłem Śliwińskim na czele. TPP przekazało pamiątki z Płocka m.in. kilka zestawów pocztówek i informacyjną ulotkę o TPP. W zamian otrzymaliśmy kostkę soli. Jacek przekazał pozdrowienia od Artura Michalskiego, który poszukiwał mocy w Płocku kilka miesięcy temu dla członków Stowarzyszenia Tradytor Michała i Sławka.

Mamy nadzieję, że Jacka i Artura  zobaczymy ponownie w Płocku, by opowiedzieli wszystkim po zakończonym rejsie co powiedziała Wisła.

Chce posłuchać rzeki – Jakie opowieści usłyszałeś od Wisły?. Późna pora nie pozwoliła nam dłużej rozmawiać.

Źródło: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska

fot. Beata Jóźwik – Sekcja Fotograficzna TPP

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *