TPPW dniu 15.07.2014 około godziny 17 00 do naszego miasta przypłynieJubileuszowy X Flis Wiślany. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Płocka przywitają go na nabrzeżu w Płockim Towarzystwie Wioślarskim na ulicy Kawieckiego (  przed starym mostem w górę rzeki )

. Oprócz flisaków z Ulanowa w X Flisie Wiślanym biorą udział między innymi uczniowie ze szkolnych kół Ligi Morskiej i Rzecznej z całej Polski, członkowie stowarzyszeń i klubów wodniackich, jednostki prywatne reprezentujące poszczególne miasta nad Wisłą i Sanem, w tym członkowie Klubu „Bractwo Wiślane” Ligi Morskiej i Rzecznej w Warszawie.

Ulanów jest niedużym miasteczkiem leżącym w widłach Tanwi i Sanu, jego historia w znacznym stopniu powiązana jest z flisactwem, a teraźniejszość do niej nawiązuje. Dlatego też w Ulanowie aktywnie działają Liga Morska i Rzeczna, Bractwo Flisackie oraz Towarzystwo Żeglugi Rzecznej „Cypel”. Zadaniami wymienionych organizacji jest nie tylko propagowanie wodniactwa, ale też kultywowanie tradycji. W związku z tym powstał pomysł realizacji Flisu Wiślanego, którego celem byłoby nie tylko poznanie wodniackich oraz flisackich tradycji miejscowości leżących nad Sanem i Wisłą, ale także wytyczenie wodnego szlaku turystycznego, zbadanie poziomu już istniejącej infrastruktury i poznanie historii nadsańskich i nadwiślańskich miejscowości. Będzie to już X Flis Wiślany, jednak jednocześnie będzie to pierwszy flis, który będzie miał tak ważne cele nawiązujące do współczesności, a jego trasa będzie prowadziła starym szlakiem, którym jeszcze w połowie XX wieku spławiano do Gdańska drewno i różne towary.

X Flis Wiślany rozpoczął się w Ulanowie dnia 29 czerwca 2014 i zakończy się w Gdańsku 26 lipca. Wodny szlak turystyczny będzie wynosił 751 km długości, a jego pokonanie zajmie około cztery tygodnie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *