DSC08067W murach Szkoły Podstawowej im. Mieczysławy Butlerw Ostrowach  znajduję się miejsce poświęcone dziejom II Oddziałowi Wydzielonemu Rzeki Wisły w którym porucznik marynarki Olgierd Koreywo był dowódcą na okręcie CKU „Nieuchwytny”

W udostępnionym fragmencie dokumentu z zasobów Muzeum Wojska Polskiego znalazły się słowa komandora Koreywo:

Dalej wędrowałem piechotą, bez pieniędzy, w lekkim roboczym ubraniu. Nocowałem po wsiach, zazwyczaj trafiałem do prawdziwych Polaków, opiekowano się wtedy mną, karmiono i znów ruszałem w dalszą drogę. W jednej z miejscowości, której nazwy nie mogę sobie przypomnieć,  dostałem wyjątkowego przyjęcia u nauczycielki tamtejszej szkoły, p. Butlerówny, zdaje się wielkiej działaczki niepodległościowej, znanej pod pseudonimem „Asta”. Ona mnie wyekwipowała częściowo w żywność na dalszą drogę i wskazała kilka adresów zaufanych ludzi na mojej trasie, co bardzo mnie pomogło”.

 

Te dwa zdania dotarły do pasjonata historii z Żychlina, pana Olszewskiego, któremu zawdzięczamy dotarcie do zapomnianej przez Olgierda Koreywo miejscowości. To Ostrowy k/Kutna. Szkole Podstawowej w Ostrowach patronuje niezapomniana lokalnej społeczności Mieczysława Butler, której doczesne szczątki spoczywają na krośniewickim cmentarzu.

Mieczysława Butler – Nauczycielka, wieloletnia kierowniczka szkoły w Ostrowach.Urodziła się w 1883r. w miejscowości Łaś. Pracę zawodową rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Łąkoszynie. Od 1913r. pracowała jako starszy nauczyciel w Szkole Fabrycznej w Ostrowach, a od 1934r. pełniła funkcję kierownika miejscowej szkoły. W okresie I wojny światowej działała w konspiracji, założyła POW i harcerstwo. Po II wojnie światowej objęła ponownie stanowisko kierownika szkoły w Ostrowach. Była inicjatorką budowy nowego budynku szkolnego. Od 1964 roku przebywała w Domu Rencistów w Pniewie koło Żychlina, gdzie zmarła 8 lipca 1969r. Została pochowana na cmentarzu w Krośniewicach. Została uhonorowana nie tylko Krzyżem Niepodległości i odznaką „Przyjaciel Harcerstwa”, ale i stałym miejscem w sercach tych, którzy ją znali, cenili, których uczyła i wychowywała. Na swojej ziemskiej drodze spotkała dowódcę CKU „Nieuchwytny”. Do roku 1939 okręt służył niezmiennie we flotylli pińskiej. W marcu 1939 zdecydowano o powołaniu do życia Oddziału Wydzielonego Rzeki Wisły, do którego wszedł także ORP „Nieuchwytny”. W tym czasie jego dowódcą był por. mar. Olgierd Koreywo. Dopiero od tego momentu przysługiwał mu skrót ORP.

W Dniu Nauczyciela, 14 października odbyła się uroczystość przekazania dokumentów z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie miejscowej szkole. W tym wydarzeniu wzięli udział:

bratanek Mieczysławy Butler, artysta plastyk,architekt, Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Gdyni Tadeusz Butler z rodziną, Stanisław Fidelis – Prezes Bractwa Świętej Barbary Ludzi Pracujących na Wiśle oraz p. Olszewski z Żychlina

Dziękujemy za życzliwe przyjęcie p. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ostrowach k/Kutna mgr.  Małgorzacie Strębskiej.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *